20 lat uczymy przez zabawę.

Noc Muzeów

Już od dwudziestu lat JuraPark w Bałtowie intryguje młode umysły łącząc naukę z zabawą w unikalny sposób. Inspiracją do powstania JuraParku były odkrycia naukowe a potem chęć upowszechnienia wiedzy paleontologicznej. W ciągu dwóch dekad ten niezwykły projekt rozrósł się do kompleksu edukacyjno – rozrywkowego oraz wybudowania dwóch kolejnych placówek w Polsce – JuraParku w Solcu Kujawskim i w Krasiejowie.

Edukacja przez doświadczenie pokazuje, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod nauki. JuraParki wykorzystują to podejście, aby przekazać wiedzę o prehistorii, biologii, historii, geologii czy ochronie naturalnego środowiska w sposób, który angażuje i fascynuje dzieci i młodzież. Rodzaj komunikacji jest dostosowany do różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po studentów – zapewniając każdemu ogrom wrażeń.

Dowodem na to, że edukacja jest ważnym aspektem działalności JuraParków jest wsparcie przez doświadczonych partnerów naukowych i współpracujące instytucje: Uniwersytet Warszawski Wydział Geologii, Uniwersytet Śląski, kuratoria oświaty oraz Polski Instytut Geologiczny w Warszawie. JuraParki zostały również uhonorowane tytułem „Popularyzator Nauki” przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Nagroda ta jest dowodem na skuteczność i znaczenie działań edukacyjnych.

JuraPark Bałtów jako pionier oferuje szkołom programy edukacyjne, które obejmują lekcje w terenie oraz praktyczne warsztaty, które są prowadzone przez zaangażowanych i doświadczonych edukatorów i przewodników. Zajęcia te pozwalają uczniom z bliska przyjrzeć się życiu prehistorycznych stworzeń, a także zrozumieć procesy geologiczne, które kształtowały naszą planetę.

Dzięki różnorodnym atrakcjom Bałtowski Kompleks Turystyczny uczy również w zakresie:

Polska w Miniaturze – historia Polski, architektura,

Zwierzyniec Bałtowski – przyroda i geografia, ochrona przyrody,

Słowiańskie Wzgórze – życie, wierzenia i obrzędy Słowian,

Skansen Pszczeli – znaczenie pszczół w przyrodzie i życiu całej planety, na czym polega praca pszczelarza,

– piesze przyrodnicze i historyczne trasy turystyczne.

zwierzyniec baltowski

Regularnie do oferty wprowadzane są zajęcia „sezonowe” jak np. rykowisko w Bałtowskim Zwierzyńcu czy eventy związane z rocznicami wydarzeń historycznych.

JuraPark w Solcu Kujawskim stanowi unikatowe połączenie nauki, edukacji i rozrywki, mające na celu rozwijanie zainteresowań naukowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zajęcia edukacyjne realizowane w JuraParku w Solcu Kujawskim w sposób wszechstronny promują wiedzę  humanistyczną i przyrodniczą. Merytorycznie i metodycznie została ona dostosowana do umiejętności i zdolności poznawczych różnych grup wiekowych odbiorców. Oferta w zrównoważony sposób łączy obowiązującą obecnie w polskim systemie oświatowym podstawę programową z potrzebą poszerzania i aktualizowania wiedzy uczniów. Wykorzystanie formatu warsztatowego, wykładowego oraz gry terenowej pozwala kształtować różne umiejętności i kompetencje uczniów.

W zakresie nauk biologicznych szczególną uwagę poświęcamy paleontologii i ekologii. Nawiązanie do tych zagadnień jest naturalne, ze względu na:

jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce znajdującą się w zasobach Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha,

– ścieżkę dydaktyczną z modelami kilkudziesięciu gatunków dinozaurów naturalnej wielkości,

– malownicze położenie obiektu w obrębie boru sosnowego, 

Jurajski Ogród Botaniczny

Atrakcyjną popularyzację wiedzy geologicznej, w nawiązaniu do takich dyscyplin, jak geologia, geografia, petrografia, petrologia czy petroarcheologia, zapewnia rozwijający się Park Petrologiczny, z lapidarium prezentującym skały magmowe, osadowe i metamorficzne głównie z terenu Kujaw.

Przeprowadzenie interesujących zajęć o tematyce historycznej (historia, historia sztuki, archeologia, historia architektury, język polski) staje się możliwe dzięki „Polsce w Miniaturze”, na  której terenie znajduje się kilkadziesiąt makiet zamków z regionu kujawsko -pomorskiego, a także najciekawsze rezydencje i zamki z innych części Polski (wszystkie obiekty odtworzone zostały w skali zbliżonej do 1:25).

Centrum Odkrywania Świata, czyli wyjątkowy gabinet paleontologa odkrywa zagadki i tajniki pracy naukowców z dziedziny paleontologii i archeologii.  Pokój wyposażony jest w odpowiednie pomoce dydaktyczne.

JuraPark Krasiejów – największy z parków dinozaurów w sieci JuraPark zaprasza na ekscytującą podróż przez dzieje ewolucji życia na Ziemi. Tutaj, obok ścieżek edukacyjnych wśród dinozaurów, znajduje się Park Nauki i Ewolucji Człowieka, który za pomocą najnowocześniejszych technologii multimedialnych wprost wciąga odwiedzających w świat naukowych tajemnic. W ten sposób odwiedzający JuraPark Krasiejów turysta jest przeprowadzony przez pełen cykl – od powstania Wszechświata, panowanie dinozaurów i ich zagładę, odrodzenie się życia, ewolucję człowieka, by na koniec podróży pozostawić go z nurtującym pytaniem – dokąd jako ludzkość zmierzamy?

Będąc w Krasiejowie koniecznie trzeba zajrzeć do pawilonu paleontologicznego. Jest to jedyne muzeum „in situ” – gdzie kości prehistorycznych stworzeń znajdują się w miejscu ich odkrycia. Tuż obok pawilonu czeka prawdziwy rarytas – czynne wykopaliska, które dają możliwość podejrzenia paleontologów podczas pracy. 

Celebrując 20 lat działalności, JuraParki nieustannie rozwijają swoje programy edukacyjne, dążąc do tego, aby każda wizyta była nie tylko przygodą, ale też cenną lekcją. Dzięki temu kolejne pokolenia uczą się szacunku dla natury i zainteresowania nauką, co ma realny wpływ na ich przyszłość. 

Zapraszamy nauczycieli, rodziców oraz młodych entuzjastów nauki do odwiedzenia JuraParków, gdzie edukacja przez zabawę staje się pasjonującą przygodą, dostępną dla każdego.

Zaplanuj wizytę i doświadcz nauki w najbardziej inspirujący sposób.