Piotr Lichota

Pasja, miłość do regionu i ciężka praca

JuraPark powstał dzięki niezwykłym ludziom – pełnym determinacji, pasji, miłości do regionu i poszanowaniem dla przyrody. Lider lokalnego stowarzyszenia – Piotr Lichota w naukowych odkryciach dostrzegł ogromną szansę na rozsławienie Bałtowa. Postanowił odtworzyć świat dinozaurów i  budując pierwszy w Polsce park jurajski. Po kilku latach zostały otwarte dwa kolejne obiekty: JuraPark Solec i JuraPark Krasiejów. Dziś to niezwykłe miejsca oferujące przestrzeń do spędzania czasu w gronie rodziny przez cały rok. To miejsca pełne przygód.

2001 - Gerard Gierliński i jego odkrycie

W 2001 roku dr. Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego odkrył w Bałtowie ślady dinozaurów. Po niespełna dwóch latach w Newsweeku pojawił się artykuł poświęcony tematowi odkryć w Bałtowie. Przyciągnął uwagę zarówno mediów jak i zaintrygowanych tą ciekawostką turystów a w tym lidera lokalnego stowarzyszenia – Piotra Lichotę. 

 

Gerard Gierliński

2004 - otwarcie JuraParku w Bałtowie

W 2004 roku po niespełna sześciu miesiącach ciężkiej pracy zosatje otwraty piewrszy w Polsce park jurajski. Rozpoczyna się niesamowita przygoda, która trwa do dziś. Nikt wtedy nie przypuszczał, że w przeciągu kilku lat przekształci się on w ponad 100 hektarowy kompleks turystyczny stając się jedną z głównych atrakcji regionu świętokrzyskiego.

otwarcie juraparku Bałtów

Dynamiczna rozbudowa obiektu

2005 – Otwarcie „Krainy Koni”

Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni” – powstał z miłości do koni i przyrody. Od początku kładziono nacisk na profesjonalną kadrę instruktorską, by móc szkolić zarówno początkujących jak i zaawansowanych jeźdźców.

2006 – Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska”

To milowy krok w rozwoju obiektu i przekształceniu go w ośrodek całoroczny. Początkowo SzB oferowała dwie trasy z wyciągami orczykowymi, jednak w przeciągu kilku lat przekształciła się w największą w regionie stację narciarską z koleją krzesełkową, ogromną wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską.

2007 – Zwierzyniec Bałtowski

Zwierzyniec stał się domem dla wielu gatunków zwierząt, edukując zarazem odwiedzających o potrzebie bioróżnorodności i konieczności ochrony przyrody. Jest jedną z największych atrakcji bałtowskiego kompleksu.

2008 - otwarcie JuraParku w Solcu Kujawskim

2008 – to pierwszy krok w kierunku ekspansji marki. JuraPark Solec położony między Bydgoszczą a Toruniem wzbogacił ofertę turystyczną skierowaną dla młodszej grupy wiekowej na tym obszarze. Wyróżnikiem tego miejsca (oprócz oryginalnej ścieżki z dinozaurami) jest Muzeum Ziemi.

JuraPark Solec z lotu ptaka

2010 - otwarcie JuraParku w Krasiejowie

JuraPark Krasiejów, z największym parkiem dinozaurów w sieci JuraPark, powstał w miejscu, w którym odnaleziono setki kości prehistorycznych płazów i gadów. Ciekawostką jest pawilon paleontologiczny (w którym znajdują się skamieniałości „in situ”) oraz czynne wykopaliska.

Ekspansja JuraParków

2011 – Ostoja żubra w Bałtowie / Prehistoryczne Oceanarium 3D

Ochrona przyrody i edukacja w tym zakresie to jedno z głównych zadań bałtowskiego kompleksu. Dzięki uzyskaniu zgody na hodowlę żubrów Bałtów dołączył do elitarnych ośrodków zajmujących się ochroną tego gatunku.
W tym samym roku zostało otwarte Prehistoryczne Oceanarium w Bałtowie, które wzbogaciło obiekt o multimedialne atrakcje.

2012 – Wioska Czarownic Sabatówka

Sabatówka to miejsce nawiązujące do świętokrzyskich czarownic. Bałtowskie wiedźmy są wyjątkowo przyjazne i uwielbiają wspólne zabawy.

2013 – Wioska Św. Mikołaja – bajkowa zima w Bałtowie

Wioska Św. Mikołaja to kolejny pomysł na wzbogacenie oferty zimowej — z myślą o dzieciach. Bajkowa Chata Mikołaja, animacje, zimowe kino to tylko część tej oferty.

2014 – Otwarcie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka

Multimedialne muzeum w Krasiejowie pokazuje nam, jak wyglądał świat po zagładzie dinozaurów. Dzięki interaktywnym prezentacjom jesteśmy również świadkami najważniejszych wydarzeń dotyczących ewolucji człowieka.

2015 – JuraPark w USA

Ekspansja na rynek amerykański stała się ważnym krokiem w globalnym rozwoju marki. PaleoSafari Moab Giants powstał w miejscu, które uznawane jest za „mekkę” dla miłośników dinozaurów.

JuraPark w Bałtowie wzbogacił się o klimatyczną restaurację „Bałtowski Zapiecek”.

2016 – Rozbudowa Zwierzyńca Bałtowskiego

Zwierzyniec Bałtowski zyskał nową przestrzeń pod hodowlę kolejnych gatunków zwierząt.

2017 – Ranczo w Dolinie

Ranczo w Dolinie to nowe miejsce wypoczynkowe, które połączyło komfort nocowania w pobliżu kompleksu z pobytem na łonie przyrody w otoczeniu sympatycznych zwierząt.

2018 – Polska w Miniaturze w Bałtowie

Polska w Miniaturze to atrakcja pozwalająca odwiedzającym zobaczyć najważniejsze zabytki Polski w jednym miejscu, promując zarazem edukację historyczną.

2019 – Źródlana Wyspa

Źródlana Wyspa w Bałtowie to urozmaicenie parku o miejsce do relaksu nad wodą w otoczeniu przyrody.

2020 – Pierwsze Święto Dyni w Bałtowie

Święto Dyni na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń. W tym okresie cały kompleks jest udekorowany tysiącami dyń, trwają specjalne animacje i warsztaty.

Bałtów Aktywnie – projekt, który wykorzystuje wszystkie walory przyrodnie Bałtowa. Oferta dla aktywnych obejmuje: ścieżki piesze i rowerowe, wypożyczalnię rowerów, kajaków, wspinaczkę skałkową, questing, offroad i krytą wrotkarnię.

2021 – Park Miniatur w JuraParku Solec i Lodowisko w Bałtowie

Rozbudowa JuraParku Solec o „Polskę w Miniaturze” oraz otwarcie krytego naturalnego lodowiska w Bałtowie zwiększyło atrakcyjność parków, wprowadzając nowe elementy aktywnego wypoczynku.

2022 – Browar Bałtów i Bike Park

Otwarcie Browaru Bałtów wraz z restauracją wzbogaciło ofertę gastronomiczną kompleksu. Dla lubiących adrenalinę rowerzystów uruchomiono Bike Park.

2023 – Nawiedzony Młyn

„Nawiedzony Młyn” jest częścią oferty Halloween w Bałtowie. Ze względu na popularność jest też dostępny w ofercie letniej.

Ambicje i przyszłość

Po dwóch dekadach dostarczania turystom radości i pozytywnych emocji grupa JuraPark nie spoczywa na laurach. Planuje dalsze inwestycje i rozszerzenie swojej działalności, tak by stać się najlepszą marką turystyki rodzinnej w Polsce. To nie tylko wizja, ale plan działania, który ma na celu zaoferowanie jeszcze więcej atrakcji edukacyjnych i rozrywkowych, które przyciągną odwiedzających z każdego zakątka.

Misja i wartości

Wierzymy, że radość wynika z połączeń:  ludzi z ludźmi, zainteresowań, odkryć, zmysłów. 

Wzmacniamy więzi w bliskości z naturą, lokalnym krajobrazem, w oparciu o naukowe odkrycia.

Kreujemy pomysły na spędzanie czasu wolnego tworząc całoroczne miejsca pełne przygód.