
Autor: Tomasz Singer
W jaki sposób udało się w miarę dobrze poznać wygląd jednego z najbardziej tajemniczych i intrygujących dinozaurów?
Początki
Pod koniec 2021 Sussanah Maidment z zespołem na podstawie niekompletnego żebra z kolcami ze skał środkowej jury Maroka roku opisała nowego dinozaura nazwanego Spicomellus afer jako pierwszego znanego przedstawiciela Ankylosauria z Afryki. Jego nazwę można przetłumaczyć, jako „kolczasta obroża z Afryki” – proponowana polska nazwa to „kolczatnik”.
Wykonanie pierwszej bardzo hipotetycznej rekonstrukcji ciała tego dinozaura nastąpiło na początku 2022 roku.


Materiału kopalnego przybywa
Moje przygotowania do artykułu „Stegour – niespodzianka z Chile i inne dinozaury pancerne z Gondwany” zaowocowały znalezieniem zdjęć kilku okazów (między innymi prawie kompletne żebro), które mogły należeć do tego rodzaju. Niestety w większości znajdują się one w prywatnych rękach. Doprowadziło to do powstania drugiej, bardziej prawdopodobnej, rekonstrukcji ciała oraz schematu połączenia żebra z kręgiem i ulokowanie kolców grzbietowych. Działania te opisałem w artykule (na naszym blogu) pt.: „Spikomel już nie taki bardzo tajemniczy”.
Najnowsze okazy
Pod koniec zeszłego roku szwajcarskie muzeum Sauriermuseum w Bellach pokazało kilka kości tego dinozaura na specjalnej wystawie. Oprócz dwóch już znanych w Internecie (kręg i żebro), znalazły się tam bardzo ciekawe okazy: fragmenty tarczy krzyżowej i bardzo długi kolec z okolic barku. Dodatkowo zostały znalezione kolejne żebra, które dostarczyły jeszcze nowych danych wskazujących, iż mogły mieć co najmniej sześć kolców, a niektóre z nich były wyraźnie dłuższe. To wymusiło wykonanie kolejnych rekonstrukcji, które tu są przedstawiane. Najpierw widzimy rekonstrukcję tego dinozaura pokazanego z boku, a następnie z góry. Na innej ilustracji, gdzie widać zarys tego dinozaura, na żółto zaznaczono odnalezione kości. Są tu między innymi: żebra, tarczki z kolcami, długie kolce na platformach, jeden kręg grzbietowy, tarcza krzyżowa, kolce szyjne i ostra tarczka z ogona.
W ostatnim czasie znalezione zostały w Maroku kolejne kości, które mogą do niego należeć. Wymienić tu można żuchwę, kości śródstopia i jeden pazur.
Zakończenie
Można mieć nadzieję, iż w najbliższej przyszłości znajdą się kolejne okazy, co pozwoli dokładnie poznać wygląd tego dinozaura.