Sigma wśród dinozaurów.

Autor: Tomasz Singer

t rex sigma

Wiemy już, że najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2024 jest „sigma”. Przenosząc to określenie w inne realia, wszystkich miłośników dinozaurów zachęcamy do zastanowienia się, który spośród „strasznych jaszczurów” zasługuje na to miano i dokonania wyboru „Sigmy wśród dinozaurów”. Jednocześnie, dla kontrastu, proponujemy kandydatów do dinozaurzej „Anty-sigmy”.

Proponujemy zabawę – udział w głosowaniu na dinozaura Sigmę i Anty-sigmę.

Wychodząc od definicji osoby sigma, spróbujmy ustalić, jakie cechy powinien posiadać dinozaur sigma. Mają to być formy podziwiane, inteligentne, sprawne i samodzielne. Stąd łatwo określić, co cechuje kandydatów na anty-sigmę. Do pierwszej i drugiej grupy wytypowane zostały po trzy rodzaje dinozaurów. 

Oto nasi kandydaci (z krótkim uzasadnieniem):

Sigma: Tyrannosaurus, Troodon, Stegouros.

Anty-sigma: Diplodocus, Stegosaurus, Triceratops.

Dinozaury Sigma:

Tyranozaur

Ta nominacja nie powinna dziwić, wszak to najsławniejszy dinozaur. Na to wpływ miały przede wszystkim rozmiary ciała i duża głowa. Tylko do definicji sigmy lepiej pasują przedstawiciele tego rodzaju w wieku nastoletnim, gdy opuściły swoją rodzinę i zaczęły polować samodzielnie. Wtedy były bardzo sprawne i często polowały, aktywnie ścigając zdobycz. Musiało im to całkiem nieźle wychodzić, bo w ciągu roku potrafiły zwiększyć swoją masę o około 800 kg. Dorosłe osobniki już raczej nie pasują do definicji, gdyż tworzyły grupy rodzinne, ze względu na wielkie rozmiary poruszały się znacznie wolniej, preferowały polowanie z zasadzki lub pożeranie tego, co znalazło się w zasięgu ich straszliwej paszczy. Skierowane do przodu oczy potrafiły dobrze ocenić odległość do ofiary. Zapewne nie gardziły też padliną większego dinozaura.

Troodon

Do definicji sigmy niekoniecznie musi pasować tylko jakiś wielki dinozaur. Lepiej nawet nadawałby się mały ich przedstawiciel. Troodon osiągał tylko około 2 m długości. O jego kandydaturze zadecydowały: duży mózg w porównaniu do rozmiarów, chwytne kończyny przednie i budowa ciała przystosowana do szybkiego poruszania się. Duże oczy, choć nie do końca skierowane do przodu (by umknąć większemu drapieżcy, trzeba trochę widzieć, co dzieje się po bokach), nadawały się dobrze do wypatrywania w nocy zdobyczy, którą miały stanowić drobne ssaki mezozoiczne.

Stegouros 

Tu kolejne zaskoczenie – sigmą niekoniecznie musi być też dinozaur drapieżny. Ten bohater jednej z pierwszych opowieści o dinozaurach zamieszczanych na naszej stronie mógł się całkiem sprawnie poruszać (jak na przedstawiciela ankylozaurów) dzięki długim kończynom. Cecha ta stanowiła pierwszą linię obrony przed sporymi teropodami. Kiedy nie zdołał uciec, to groził niezwykłym orężem na końcu ogona. Znajdowało się tam siedem par płaskich, szerokich kolców, przypominających kształtem piłę. To mogło skutecznie zniechęcić napastnika.

Dinozaury Anty-sigma

Diplodok

Jako przedstawiciel zauropodów (długoszyich dinozaurów) był powolnym zwierzęciem, szybko mógł zapewne poruszać tylko ogonem, za pomocą którego komunikował się z innymi przedstawicielami swojego gatunku i odstraszał drapieżniki. Wyrośnięty diplodok praktycznie nie miał wrogów, zwłaszcza gdy znajdował się w stadzie.

Stegozaur

Posiadał najmniejszy mózg wśród dinozaurów. Ma to duże znaczenie przy długości ciała dochodzącej do 9 metrów. Raczej nie należał do zbyt inteligentnych zwierząt. Gdy czuł się zagrożony, mógł próbować uderzyć napastnika zakończonym długimi kolcami ogonem. 

Triceratops

Ze względu na swe duże rozmiary i krępą budowę ciała, nie należał do zbyt szybkich dinozaurów. Polegał głównie na stadnym trybie życia, co pomagało bronić się przed tyranozaurem. Mógł posiadać impulsywny charakter jak nosorożec. 

Na zakończenie jeszcze jedna uwaga. W świecie dinozaurów działanie w pojedynkę niekoniecznie przynosi dobre efekty. Przekonały się o tym nawet tyranozaury. Odkryte skamieniałości pokazują, że jeden z osobników tego rodzaju stracił sporą część ogona, a inny doznał poważnych obrażeń w walce z triceratopsami. Oba tyranozaury przeżyły jeszcze kilka lat od tych wydarzeń, ale było to możliwe zapewne dzięki wsparciu rodziny…

Swoimi refleksami na temat dinozaurzej Sigmy i Anty- sigmy można podzielić się na stronie…… Zachęcamy do głosowania.