Trop siedzącego dinozaura i inne rewelacje z wczesnej jury Polski

Autor: Tomasz Singer

Trop siedzącego dinozaura i inne rewelacje z wczesnej jury Polski

Polska ziemia skrywa unikalne ślady prehistorycznych stworzeń. W JuraParku Bałtów można zobaczyć wyjątkowy blok skalny, na którym zachował się trop siedzącego dinozaura. Odkrycia tego rodzaju, wraz z innymi rewelacjami z wczesnej jury, dostarczają cennych informacji o dawnych mieszkańcach naszego regionu.

Wyjątkowy trop siedzącego dinozaura

W 2009 roku Stowarzyszenie Delta przeprowadziło „akcję ratunkową” tropów dinozaurów z Szydłówka. Wśród wydobytych bloków skalnych znalazł się unikalny okaz, przedstawiający trop małego drapieżnika spokrewnionego z celofyzem. Dinozaur ten uwiecznił moment odpoczynku – ślady wskazują, że usiadł na podłożu, zostawiając odciski stóp i siedzeniowej części ciała. To jedno z nielicznych takich znalezisk na świecie i jedyne znane z Europy.

Nowe stanowiska z tropami i kośćmi dinozaurów

W 2021 roku odkryto kolejne stanowisko z tropami w kamieniołomie w gminie Borkowice. Badacze, profesor Grzegorz Pieńkowski i dr Grzegorz Niedźwiedzki, znaleźli ślady dinozaurów, na których widać łuski pokrywające stopy. Wśród szczątków kostnych odkryto m.in. odlew kości udowej ptasiomiednicznego dinozaura. Znaleziska te mogą dostarczyć nowych informacji o wczesnych przedstawicielach tyreoforów.

Embriony dinozaurów z Gagatów Sołtykowskich

W 2022 roku potwierdzono istnienie embrionów dinozaurów w konkrecjach pochodzących z rezerwatu Gagaty Sołtykowskie. Początkowo interpretacja tych znalezisk była kontrowersyjna, jednak badania mikrotomograficzne potwierdziły, że są to pozostałości jaj. Embriony należały do drapieżnych dinozaurów, które miały struktury przypominające osteodermy, typowe dla tyreoforów. Wkrótce ma się ukazać szczegółowy artykuł na ten temat.

Nowe spojrzenie na polską jurę

Polskie odkrycia z wczesnej jury dostarczają przełomowych informacji o życiu prehistorycznym. Trop siedzącego dinozaura, unikalne ślady z Borkowic i embriony z Gagatów Sołtykowskich nie tylko wzbogacają wiedzę o dawnych czasach, ale również potwierdzają, że Polska jest istotnym miejscem dla paleontologii.